Záchytné systémy proti pádu ze střech
Často se nás lidé ptají, co to je záchytný systém? Zjednodušeně řečeno, slouží k tomu, aby při údržbě střech nedošlo ke zranění způsobené pádem z výšky. Podle zákona musí být namontovaný na každou novou nebo opravovanou střechu. Důvodem je bezpečnost těch, kteří pracují ve výškách.
Záchytné systémy patří všude tam, kde hrozí pád. Kromě zmíněných střech jde o různé lávky, jeřáby, prostory nad šachtami, ale své místo mají rovněž v historických památkách.
Horizontální záchytný systém například najdete v chrámu Zvěstování Panny Marie ve Šternberku. Nainstalovaný je na vnitřní římse, aby mohli údržbáři kontrolovat osvětlení. K záchytnému systému se připnou pomocí jezdce, který volně přejíždí přes všechny kotvící body, takže se mohou plynule pohybovat po celé délce bezpečnostního systému a nikde se neodepínají. Právě tohle řešení patří mezi největší výhody horizontálních záchytných systémů.
Od boha ke vědě
Unikátní řešení bezpečnosti jsme navrhovali rovněž pro stavbu roku 2014. Na kopuli technologického institutu v Brně je několik lanových systémů, které slouží k zajištění pracovníků provádějících pravidelnou údržbu skleněné střechy atria. Díky tomu se na kopuli dostanou kamkoli a přitom jsou jištění.
Uplatnění záchytných systémů je široké. Vždy jsou přidělány k pevné konstrukci, aby dokázaly zachytit případný pád. Samotnému namontování předchází vytvoření projektové dokumentace, tedy návrh na rozmístění kotvících prvků.
Záchytné systémy je vhodné naprojektovat předem. Spousta architektů si to již uvědomuje a do projektů – ať už rekonstrukcí či novostaveb – zahrnují také záchytné systémy. Přesto jsou stále ještě výjimky, což zbytečně výstavbu a opravy prodražuje. Pak je totiž potřeba do hotové stavby opět zasahovat.
Jak postupujeme při instalaci záchytných systémů:
- Projektování
- Montáž
- Revize
- Případně servis
Video – výhody horizontálního záchytného systému.