V děčínské továrně Constellium Extrusions jsou kilometry lan zajišťovacích systémů na jeřábových drahách. Před montáží střešních záchytných systémů ale měli dělníci obavy, jestli nové bezpečnostní prvky v případě potřeby zafungují.
Za svou prací si stojíme, proto jsme šli s kůži na trh a připravili garanční test. V případě selhání střešního záchytného systému bychom platili nejen poničený materiál, ale také opravu střechy, protože při aktivaci zajišťovacích systémů dochází kromě porušení bezpečnostních prvků i k poškození samotné střechy.
Aby měli zaměstnanci jistotu, nechali jsme spadnout do certifikovaného záchytného systému devadesátikilové závaží. Břemeno jsme připoutali (pomocí lana a tlumiče pádu) k jezdci a následně ho naši technici shodili ze střechy. Systém pád zachytil a přikročili jsme k vyhodnocení. Jakýkoli takový test je destruktivní a neopakovatelný. Hodíte závaží, záchytný systém zafunguje, jenže se poničí a je nutné udělat nový.
Při zátěžové zkoušce jsme sledovali například posun takzvaných absorpčních kroužků nebo průvěs záchytných lan. Právě díky tomuto konstrukčnímu řešení dochází ke snížení přenášené síly a zastavení pádu. Jak jsme v praxi funkčnost testovali, můžete vidět na videu pod tímto článkem. Zkouška dopadla na výbornou, zaměstnanci děčínské firmy se tedy mohou pohybovat po střeše bez křečí v žaludku. Pád z několikametrové výšky až na zem jim nehrozí.
Revize záchytných systémů
Obecně platí, že záchytné systémy jsou vždy vyrobeny z odolných materiálů a vydrží mnoho let. Přesto děláme pravidelné kontroly bezpečnostních prvků střech (kotvících bodů, lanových systémů a podobně), aby stoprocentně plnily svůj účel. Autorizovaný pracovník musí provést odbornou revizi alespoň jednou za rok, to určuje zákon. Kontrola všech částí záchytného systému obnáší i revizi postrojů, karabin a zachycovačů pádu.
Pravidelně provádíme rovněž školení pro pracovníky, kteří zajišťovací systémy využívají. Jedno takové jsme měli třeba ve slovenské Senici pro společnost Arcelor Mittal.